TJ Slavoj Rychvald
SK Bohuslavice

1. kolo, So 6.11.2021 14:00

Slavoj Rychvald2
SK Bohuslavice2

Slavoj Rychvald

2. kolo, So 30.10.2021 14:30

Slavie Třebovice0
Slavoj Rychvald5

Slovan Záblatí

13. kolo, So 23.10.2021 14:30

Slavoj Rychvald0
Slovan Záblatí0

Slavoj Rychvald

12. kolo, So 16.10.2021 14:30

FK Darkovice1
Slavoj Rychvald5

Sokol Hrabová

11. kolo, So 9.10.2021 15:00

Slavoj Rychvald2
Sokol Hrabová3

Slavoj Rychvald

10. kolo, Ne 3.10.2021 15:00

Meteor Strahovice3
Slavoj Rychvald1

Sokol Hať

9. kolo, So 25.9.2021 15:30

Slavoj Rychvald1
Sokol Hať1

Slavoj Rychvald

8. kolo, So 18.9.2021 14:00

FC Ostrava-Jih1
Slavoj Rychvald2

Spartak Chuchelná

7. kolo, So 11.9.2021 16:00

Slavoj Rychvald5
Spartak Chuchelná2

Slavoj Rychvald

6. kolo, So 4.9.2021 16:00

TJ Klimkovice3
Slavoj Rychvald2

Zastupitelstvo schválilo nové zásady pro poskytování dotací spolkům

Zastupitelstvo schválilo nové zásady pro poskytování dotací spolkům

Ve středu 15. září 2021 se v Kulturním domě v Rychvaldě konalo 16. zasedání Zastupitelstva města Rychvald, které bylo tentokrát důležité i pro náš oddíl (a potažmo i další spolky působící ve městě), jelikož jedním z bodů programu bylo schvalování nových zásad pro poskytování účelových neinvestičních dotací z rozpočtu Města Rychvald. A k těmto novým zásadám měl co říci i předseda našeho oddílu, Prokop Vantuch, který se zasedání osobně zúčastnil. Jelikož na Slavoji padla a padá řada dotazů na to, co se vlastně řešilo a co z toho pro oddíl vyplývá, předseda pro náš klubový web vše okomentoval a vysvětlil.

Proč jste vlastně šel na jednání zastupitelů města Rychvald?

„Pokud si přehrajete video ze zasedání Zastupitelstva (pozn.: video najdete níže pod článkem), vše tam podrobně vysvětluji, ale stručně to můžu popsat takto. Na 5. května pozvali členové vedení města (p. Starostka, p. Staněk a p. Oprchalský) předsedy rychvaldských spolků, aby nám představili svůj návrh nových zásad pro rozdělování financí z rozpočtu města mezi zdejší spolky a vyzvali nás, abychom se k tomu vyjádřili. Někteří z nás jsme měli různé poznámky, komentáře nebo výtky, které jsme už na schůzce zmínili. Poté zřejmě došlo k nedorozumění, protože členové vedení města očekávali, že se ke všemu ještě vyjádříme písemně, zatímco pokud budu mluvit za sebe, měl jsem pocit, že takto vznesené poznámky na schůzce stačí a očekával jsem, že bude svolána další schůzka, kde se vše bude dále řešit. Zřejmě jsme si v tomto trochu nerozuměli. No, a před pár dny jsem se dozvěděl, že se ve středu budou na Zastupitelstvu už schvalovat nové zásady. Takže jsem cítil potřebu se na zasedání osobně dostavit a své výtky k novým zásadám zopakovat celému vedení města, protože žádné naše námitky, které jsme na úvodní schůzce uvedli, nebyly vzaty v úvahu.“

Co vám nejvíce vadilo?

„Na celé té situaci mi v první řadě vadila chybějící komunikace. Mrzelo mě, že po úvodní schůzce už nedošlo k žádné další schůzce, kde bychom zásady dále probírali. Ale pokud jsme si na Zastupitelstvu následně vyjasnili, že šlo o nedorozumění, beru to. Trochu víc mi pak vadilo, že mě (a předpokládám ani předsedy ostatních spolků) nikdo z města neinformoval, že se budou nové zásady na tomto Zastupitelstvu schvalovat a vůbec jsem vlastně oficiální cestou nedostal jejich nové znění. Kdybych se k této informaci a novému znění zásad nedostal od Bohdana Adamčíka (předseda spolku šachistů), ani bych o ničem nevěděl. Proto jsem na Zastupitelstvu zmiňoval, že by bylo fajn komunikaci vylepšit.“

A co se týká samotných zásad?

„Tam mi vadilo zejména omezení poskytování financí na členy do 21 let a na osoby s trvalým bydlištěm v Rychvaldě. Vše vysvětluji právě na videu ze Zastupitelstva. Ve zkratce, u toho věku je to zejména proto, že věkově jsou už omezeny dotace, o které žádáme například Ministerstvo školství, a u trvalého bydliště je problém především v tom, že v klubu působí řada dětí ale i například trenéři, kteří mají trvalé bydliště třeba jen kousek mimo Rychvald. Zbytečně nám to ubírá členy, na které se tedy nově nebude tato dotace od města Rychvald vztahovat.“

Máte spočítáno, co by to pro Slavoj znamenalo v následujících letech?

„Určitě nemůžu mluvit o několika letech dopředu, protože ty počty dětí, hráčů a celkově členů se každý rok mění, ale když jsem si po té květnové schůzce zkoušel udělat zkušební výpočet s aktuálními počty členů, kdy jsem tedy musel nově vzít v úvahu věk a trvalé bydliště, vycházelo mi, že Slavoj dostane v následujícím roce o zhruba 30 000 Kč méně než v letošním. Nicméně přesněji vše uvidíme v prosinci, kdy se bude podávat žádost na následující rok. I přes léto totiž došlo k nějakým pohybům v členské základně, takže uvidíme. Třeba to nakonec bude o něco lepší.“

A jak tedy schvalování nových zásad nakonec dopadlo? Byly schváleny?

„Po té naší diskuzi na Zastupitelstvu, kdy se tento bod programu probíral celých 40 minut, si volební klub ANO vzal přestávku, aby vše mohl probrat, a já jsem se s jeho členy během této přestávky sešel a vše jsme prodiskutovali. Ujistil jsem je, že se pouze snažím hájit zájmy našeho klubu a všech, kteří v něm převážně zdarma působí a fungují, protože (a to potvrdí předsedové všech spolků v Rychvaldě i mimo něj) samozřejmě potřebujeme každou korunu. Ale určitě jsem neměl v úmyslu zdržovat schvalování nových zásad (před přestávkou totiž bylo navrženo stažení tohoto bodu z programu zasedání Zastupitelstva), takže jsme se dohodli, že tomu dáme šanci a za rok si to vyhodnotíme a budeme případně navrhovat úpravy. Na druhou stranu se mi ze strany vedení města dostalo ubezpečení, že pokud by nám poskytnuté finance z nějakých důvodů nestačily nebo bychom potřebovali finančně pomoci například s pořádáním některých akcí (jako nám již několik let město pomáhá s pořádáním fotbalového kempu), můžeme kdykoli požádat o pomoc i mimo tuto základní dotaci. Takže abych odpověděl na tu otázku – ano, nové zásady nakonec byly schváleny, nicméně pouze těsnou většinou 8 hlasů, z čehož je vidět, že ta situace určitě není úplně ideální a bude třeba si to příští rok vyhodnotit.“

Budou tedy mít nová pravidla pro poskytování dotací z města na Slavoj nějaký dopad v následujících letech?

„Já doufám, že pokud ano, tak snad jen minimální. Zmiňoval jsem těch 30 000 Kč, tak snad to nebude více a ideálně ať je to méně. Uvidíme podle aktuálních čísel. Ono to zaznělo i na Zastupitelstvu – nejen Slavoj, ale i spolky celkově mají vícezdrojové financování, takže získávají peníze i z dalších dotací, například od Národní sportovní agentury, od sponzorů, případně z vlastních příjmů. Ale samozřejmě mnohdy je to boj, zvlášť v dnešní době. Firmy mají svých starostí dost, takže mnohdy omezily ne zcela nutné výdaje, kam spadá například sponzoring sportu, a dopad na nás měla například i nemožnost pořádání hromadných akcí, což býval také vítaný zdroj příjmů. K tomu se samozřejmě vše zdražuje a areál máme velký, takže je jeho údržba například i vzhledem ke stáří zázemí postupně prodražuje. Nicméně nebudu zastírat, že finanční příspěvek od města je pro nás zcela zásadní a tvoří největší příjmovou položku každoročního rozpočtu, proto se snažím hájit naše zájmy. Není to žádný boj proti městu, protože jak jsem řekl na Zastupitelstvu – my potřebujeme město a město potřebuje nás.“

Video z projednávání schvalování nových zásad na 16. zasedání Zastupitelstva města Rychvald:
1) Začátek projednávání tohoto bodu v čase 1:15:55
2) Vyjádření předsedy TJ Slavoj Rychvald Prokopa Vantucha v čase 1:25:51 a krátké doplnění v čase 1:50:07
3) Vyjádření předsedy Rychvaldského spolku šachového 1945 Bohdana Adamčíka v čase 1:43:01

Diskuze

Najdete nás na Facebooku

Nejbližší narozeniny

31.03.2023 Dominik Brevčinský (25)
01.04.2023 Tomáš Grochovský (35)
02.04.2023 Petr Sokolovský (26)
08.04.2023 David Kašpárek (33)
12.04.2023 Ondřej Lipjak (29)

Ze světa sportu

Olayinkovo odvolání vyznělo do ztracena,…

Odvolací komise Fotbalové asociace ČR zamítla odvolání slávisty Petera Olayinky proti trestu na čtyři soutěžní utkání…

Žalobce v kauze sportovních dotací žádá pro…

Ve druhém kole kauzy zmanipulování sportovních dotací ministerstva školství ve středu státní zástupce znovu navrhl…

Messi hatrickem sestřelil Curacao a jako třetí…

Další milník ve své fenomenální kariéře pokořil Lionel Messi. Jako třetí hráč překonal hranici 100 branek v…

Španělé selhali, Skotsko nad nimi vyhrálo po…

Španělsko prožilo v kvalifikaci na evropský šampionát šok, když prohrálo 0:2 na hřišti Skotska. Obě branky vstřelil…

BLOG Pavla Čapka: Kocovina po galapředstavení.…

Ohlížet se za úvodními dvěma zápasy české reprezentace v kvalifikaci na Euro 2024 je zrádné a svým způsobem nevděčné.…

Město Rychvald Služby města Rychvald Media Walk Reklamniplachty.cz Moravskoslezský kraj C. S. ENERGO s.r.o. Varroc Lighting Systems, s.r.o. TeamCity s.r.o. Penzion Silma Autobazar Uhlík TICO company s.r.o. Autoservis Lukáš Zubel Rychvaldská pekárna
HEMIA Group (p. David Kubas)
Heimstaden

Počet návštěv: 29131
Posledních 30 dnů: 316 | Posledních 7 dnů: 112 | Poslední den: 9

© 2023 TJ Slavoj Rychvald | Všechna práva vyhrazena | slavojrychvald@gmail.com
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne